Kiedy cofamy zegarki?

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Do tego zjawiska przyczynił się głównie Benjamin Franklin, który zauważył, ze ludzie kładą się spać zwracając uwagę na daną godzinę a nie ze słońcem. W dalszym rezultacie oznaczało to dłuższe używanie sztucznego światła co generowało większe koszta. Stąd też powstał pomysł na przestawienie zegarków, aby zasypiać kiedy zapada już zmrok. Co prawda postulat Franklina ignorowano w ówczesnych czasach, uważa się go za głównego pomysłodawcę zmiany czasu. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Kiedy następuje zmiana czasu?

Zmieniamy czas dwa razy w roku- na czas letni oraz zimowy. Zmiana czasu na letni zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę marca i wtedy przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. Zmiana czasu na zimowy to przesunięcie zegarka o godzinę do tyłu. Następuje to w ostatnią niedzielę października. 

Kiedy cofamy zegarki w 2022 roku?

Zmiana czasu będzie miała miejsce w ostatnią niedzielę października, to znaczy w nocy z soboty 29 października 2022 roku na niedzielę 30 października 2022 roku – zostanie cofnięty czas z godziny 3 na 2. Oznacza to, że będziemy spać o jedną godzinę dłuższej. Czas wtedy zrównuje się z czasem geograficznym. 

Jak przestawić zegarek?

Większość zegarków obecnie zmienia czas automatycznie o odpowiedniej godzinie. Ma to miejsce m.in. na smartfonach, komputerach czy smartwatchach. W zegarkach analogowych z reguły wystarczy pociągnąć za korbkę i przesunąć wskazówki na odpowiednią godzinę. 

Jak zmiana czasu może wpłynąć na nasze życie?

Zmiana czasu może szczególnie dotykać osoby, które mają problemy ze snem bądź zaburzony rytm okołodobowy. Wiele badań wskazuje także, iż zmiana czasu może powodować wzrosty bądź spadki kosztów za prąd. Nie można tego jednak jednoznacznie stwierdzić, ponieważ część badań zaprzecza tej tezie. Wiemy jednak, że cofnięcie zegarków ma na nas wpływ i część osób może to gorzej znosić.

Kiedy koniec ze zmianą czasu?

W ostatnim czasie zmiana czasu stała się burzliwym tematem w Polsce. Podczas głosowania w Parlamencie Europejskim w 2019 roku uchwalono, by znieść zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. W Polsce po raz ostatni czas zmienimy prawdopodobnie w 2022 roku. Prawdopodobnie zatem w październiku nastąpi ostatnia zmiana czasu. Wiele Państw poza Unią Europejską nie stosuje już od dawna zmiany czasu. Coraz więcej Państw odchodzi także stopniowo od zmiany czasu, m.in. mowa tutaj o Stanach Zjednoczonych Ameryki.