Cisco – co należy wiedzieć o tej firmie

Cisco to jedna z najbogatszych marek informatycznych na świecie. Firma, która rozpoczynała od samego dna, po wielu latach intensywnej pracy, wspięła się na tyle wysoko, że wartość pozwoliła im uplasować się w pierwszej setce najbardziej wartościowych marek. Jaka jest tak naprawdę historia tej firmy? Od czego się zaczęło?

Od samego początku

Historia marki Cisco rozpoczęła się w roku 1984. Za firmę, która swoją nazwę zawdzięcza miastu San Fran- cisco, są małżonkowie Leonard Bosack i Sandra Lerner – pracownicy Uniwersytetu Stanford. Samo logo firmy związane jest ze sławnym mostem Golden State. U podstaw stały narzędzia, dedykowane do trasowania. Dopiero z czasem działalność firmy zaczęła się powiększać. Aktualna siedziba znajduje się w San Jose, w stanie Kalifornia. Osoby bardziej zorientowane w topografii USA, będą wiedzieć, że jest to same centrum Doliny Krzemowej.

Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne

Teraz Cisco to amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, które na dzień dzisiejszy w swojej ofercie ma:

  • przełączniki,
  • koncentratory,
  • zapory sieciowe,
  • oprogramowanie wspomagające zarządzanie sieciami komputerowymi.

Ich oferta jest znacznie bogatsza. Skupia się ona dookoła produktów, jakie dedykowane są do teleinformatyki. Ich główną misją jest wsparcie usług związanych z teleinformatyką, telekomunikacją, video. Zajmują się oni także sprzętem sieciowym.

Działalność Cisco

Co ciekawe, małżeństwo założycieli odeszło z firmy w roku 1990. Otrzymali za swoje udziały stosowne wynagrodzenie. Ich odejście nie przeszkodziło Cisco się dalej rozwijać. W chwili obecnej działają oni w ponad 75 krajach, w tym również w Polsce. Ich polskie siedziby znaleźć można w Krakowie i w Warszawie.

Przejęcie innych firm

W ciągu wielu lat Cisco przejął wiele firm, jakie działały w branży informatycznej:

  • 2003 rok – firma Linksys, specjaliści od urządzeń sieciowych,
  • 2005 rok – Scientic Atlanta, Cisco otrzymało szansę (udaną) aby wykazać się jako producent stacji czołowych i urządzeń Set-Top-Box.

Akademia Sieciowa

Genialny projekt wprowadzony przez Cisco, który dedykowany jest do uczelni wyższych. W tym również do polskich. Dzięki temu studenci mogą wykorzystać szkolenia informatyczne w zakresie sieci komputerowych. Uczniowie chętnie korzystają z tego typu rozwiązań, wzbogacając swoją wiedzę.

W chwili obecnej głównym szefem przedsiębiorstwa Cisco jest Chuck Robins, który pełni funkcję CEO. Jak więc widać, mijające lata były dla Cisco łaskawe i pozostaje mieć nadzieję, że nadal będzie tak dalej.

Podobne wpisy