Co to jest smartwatch?

Obecnie zegarki to nie tylko klasyczne czasomierze, ale również mobilne i wielofunkcyjne urządzenia, które posiadają wiele funkcji tożsamych ze smartfonem. Smartwatch, bo o nim mowa, umożliwia użytkownikowi wyświetlanie komunikatów z telefonu, odbieranie rozmów czy też sterowanie odtwarzaczem muzyki. To jednak nie koniec ich możliwości. Oprócz funkcji typowych dla smartfona, smartwatche pozwalają monitorować aktywność w ciągu dnia czy jakość snu w nocy.

Czym jest smartwatch?

Smartwatch to wielofunkcyjne urządzenie zaprojektowane na kształt zegarka. Podobnie jak klasyczny czasomierz, składa się z bransolety oraz koperty (korpusu). Te inteligentne zegarki wyposażone są w wiele funkcji i modułów umożliwiających łączenie się i sterowanie wybranymi funkcjami smartfonu. Dzięki nim możemy również monitorować parametry takie jak tętno czy ilość snu głębokiego. Te niewielkie urządzenia pozwalają również na instalowanie aplikacji, dzięki którym możemy nie tylko monitorować codzienną aktywność, ale także korzystać z różnego rodzaju mediów społecznościowych. W niektórych modelach dostępna jest opcja zbliżeniowego płacenia poprzez moduł NFC.

Z jakich elementów składa się smartwatch?

Współczesne smartwatche to prawdziwe elektroniczne kombajny w wersji mini. Oprócz kolorowego wyświetlacza oraz procesora z wbudowaną pamięcią znajdziemy w nich różnego rodzaju czujniki i sensory. Dzięki nim możliwe jest mierzenie parametrów takich jak tętno, poziom natlenienia krwi, czy ilość wykonanych kroków i spalonych kalorii w ciągu dnia. To jednak nie wszystko. W zasadzie każdy smartwatch ma obecnie wbudowane moduły GPS, Bluetooth i Wi-Fi, dzięki czemu możemy łączyć się z internetem, śledzić lokalizacje i parować smartwatcha z innymi urządzeniami np. telefonem.

Smartwatch – popularne funkcje

Dzięki inteligentnym zegarkom możemy nie tylko sprawdzić, która jest aktualnie godzina. Urządzenia te pozwalają na obsługę połączeń. Wystarczy sparować zegarek z telefonem i dowolnie nawiązywać, odbierać lub odrzucać połączenia. Oprócz tego możliwe jest odbieranie wszelkiego rodzaju powiadomień, od SMS-ów po maile i wiadomości z innych komunikatorów. Nowoczesny inteligentny zegarek to również źródło wiedzy o stanie naszego zdrowia. Dzięki niemu dowiemy się jaka ilość aktywności jest dla nas odpowiednia i czy nasz sen jest regenerujący i dobrej jakości. Smartwatche pozwalają również na monitorowanie aktywności podczas treningów. Dowiemy się ile spaliliśmy kalorii i jak wyglądało nasze tętno podczas wysiłku.